Kas ir osteopātija?

Kas ir osteopātija? Osteopātijas definīcija. Ko arstē osteopātija un kā norisinās osteopātīskā ārstēšana?

Osteopātija – tā ir zinātne par veselības pārzināšanu, vadīšanu, balstīta uz fundamentālajām zinātnēm: anatomiju, fizioloģiju, histoloģiju, biomehāniku. Tā pārstāv vienu no zinātniskās medicīnas skolām. Osteopātijas pamatā ir viengabalaina pieeja cilvēka organismam un veselībai.

No osteopātijas viedokļa, veselība – tā ir triju sistēmu funkcionālās vienotības harmonija: skeleta-muskuļu, neiro-psihiskās un iekšējo orgānu sistēmas.

Osteopātiskā ārstēšana ir veiksmīgi savienojama ar citām medicīniskās ārstēšanas metodēm.

Par osteopātiju

Osteopātija ārstē nevis slimību, bet cilvēku, cīnās nevis ar simptomiem, bet meklē pataloģiju un novērš to. Osteopātija un tradicionālā medicīna, papildina viena otru.

Osteopātija tiek pielietota tikai "maigu roku" pieskārienu tehnika un ļoti viegla, biezi pat maz ievērojama audu kustība.

Pamatinstruments
Pamatprincipi
Filozofija

Osteopāta pamatinstruments – "jūtošie, domājošie, redzošie" pirksti, kas kopā ar anatomijas, biomehānikas, fizioloģijas un citu zinātnisko disciplīnu dziļām zināšanām ļauj meklēt nevis slimību, bet zaudēto veselību, noteikt slēptos sākotnējos saslimšanas iemeslus un, minimāli iedarbojoties, pateikt organismam priekšā savu iekšējo resursu efektīvas realizēšanas ceļus.

Ķermenis ir vienots veselums, kas sastāv no ķermeņa, gara un dvēseles.
Ķermenim piemīt pašārstēšanās potenciāls, pašregulēšanas mehānismi un veselības stāvokļa uzturēšanas sistēmas.
Ķermenis sastāv no audu struktūrām, kuru forma un funkcijas ir savstarpēji saistītas cita ar citu.
Osteopātiskā terapija savā būtībā ir triju noteicošo principu sintēze: ķermenis-gars-dvēsele, pašārstējošo spēju aktivizācija un audu struktūras un funkcijas nesaraujamā vienotā saikne.

Osteopātija pamatojās uz cilvēka organismu kā vienotu veselumu, kur struktūra (anatomija) un funkcija (fizioloģija) savstarpēji ir saistīta.

Organismā atrodās viss nepieciešamais veselības uzturēšanai, tādēļ osteopāti savā ārstēšanā neizmanto medikamentus. Katrs pacients ir unikāls un osteopātijā nav standarta risinājumu.

Kādas tehnikas tiek pielietotas ārstēšanas gaitā?

Piemēram, manipulācija ar locītavām (trastu tehnikas). Impulss ir pielīdzināms kontrolētai spēcīgai iedarbībai uz bloķētajām locītavām, kas tiek veikts ar lielu ātrumu un ļoti mazu amplitūdu, maksimāli saudzējot audus. Šī tehnika šķitīs pazīstama tiem pacientiem, kuri ir saskārušies ar manuālo terapiju.

Vai arī muskuļu-enerģētiskā – muskuļu enerģijas tehnika, balstīta uz principu "sasprindzinājums – sasprindzinājuma novēršana", kura kalpo locītavu, muskuļu un saišu atslābināšanai. Savukārt miofasciālā atslābināšanas tehnika novērš pārmērīgu saspringumu muskuļos un saistaudos u.c

Osteopātijas priekšrocības

Ar viegliem, maigiem ārsta roku pieskārieniem notiek ārstēšana. Ar rokām, kuras zina un pat jūt organisma problēmas zonas un jau seansa laikā ļauj izjust stāvokļa uzlabošanos.

Vispusēja pieeja organismam

Ārstam osteopātam cilvēka organisms ir vienota sistēma, kas sevī ietver arī vissīkākās, pirmā mirklī pat nenozīmīgas lietas.

Drošība

Osteopātija ir droša, jo osteopāts izmanto tehnikas, kas ir fizioloģisko barjeru robežas, izslēdzot jebkādu agresīvu darbību.

Bez ķirurģiskas iejaukšanās

Osteopātija ir kā alternatīva pie ķirurģiska rakstura problēmām, kā mugurkaulāja saslimšanām, plakanās pēdas gadījumā, holecistītu, nierakmeņu slimību varinozo vēnu paplašināšanās gadījumos u.c.

Ilgstošs ārstēšanas efekts

Droša un veiksmīga ārstēšana ar ilgstošu un paliekošu efektu.

Zāļu lietošanas samazināšana

Osteopātija ir kā alternatīva hormonterapijā pie endokrīnām saslimšanām, antibiotiku terapijā pie elpošanas orgānu un pie ilgstošu ginekoloģisku saslimšanu gadījumos.

Osteopātijas vēsture

Osteopātijas vēstures pirmsākumi ir meklējami nedaudz vairāk, kā pirms simt gadiem atpakaļ Amerikā. Osteopātijas pamatlicējs Endrju Teilors Stils. Būdams ārsts, viņš strādāja nomaļā vietā un bija spiests saskarties ar dažādām smagām slimībām. Kādas epidēmijas laikā traģiski gāja bojā viņa sieva un dēli, kas lika smagi vilties tā laika medicīnā.

Dr. Stils uzsāka savus meklējumus, kuros viņš mēģināja rast risinājumu, kā varētu palīdzēt cilvēkam caur strukturālo anatomiju un nosauca to par osteopātiju. 1882. gadā Kirksvillē- tika nodibināta pirmā osteopātijas skola pasaulē. 1918.g.- Stila skolnieks Litldžons Anglijā nodibināja pirmo osteopātijas skolu Eiropā. 60-tajos gados F.Peiralads nodibināja pirmo osteopātijas skolu Francijā.

Šodien ir daudz osteopātijas skolas visā pasaulē-Amerikā, Anglijā, Francijā, Vācijā, Itālijā, Spānijā, Beļģija, Krievijā, Latvijā, Kanādā u.c. Latvijā osteopātija sāka attīstīties 90-tajos gados.

Ko ārstē osteopātija?

Kā vairumā ārstēšanas virzieni medicīnā, tā arī osteopātija var būt kā pamata un vienīgā ārstēšanas metode, vai arī kā papildinoša pie izveidota terapijas kompleksa.

Situācijas, kurās ir indicēta osteopātija:

Dzemdību traumu sekas ( perinatālā encefalopātija ar hiper un hipotonusa sindromu, ķermeņa asimetrija, galvas smadzeņu šķidruma cirkulācijas traucējumi, apgrūtināta zīšana, rīšana, motorās attīstības traucējumi, nepareiza guļa- tūpļa, šķērsguļa)
Miega traucējumi
Psihomotorās attīstības un runas attīstības aizture( allalija, dizartrija, dažas valodas raustes formas)
Uzvedības traucējumi bērniem (hiperaktivitāte, kaprīzes, histērijas)
Apgrūtināta mācīšanās (pazemināta atmiņa, uzmanība, dizgrafija, disleksija)
Redzes traucējumi (tuvredzība, ambliopija, astigmatizms)
Tiki u.c. neirozes formas
Stājas traucējumi (skoliozes, kifoskoliozes)
Sakodiena traucējumi
Dažāda veida alerģijas (vazomotorie rinīti un bronhiālā astma)
Biežas saaukstēšanās (adenoidīti, otīti, haimorīti u.c.)
Enurēzes un enkoprēzes
Gūžas locītavas displazijas un pēc iedzimtiem mežģījumiem
Plakanā pēda
Galvas sāpes
Locītavu un muguras sāpes
Spondilozes
Radikulīti
Traumu sekas
Angio vegetodistonijas
Kuņģa- zarnu traktu saslimšanas
Dažas neauglības formas
Dismenoreja, algomenoreja
Prostatīti u.c.
Garīgas un fiziskas attīstības traucējumi
BCT (bērnu cerebrālā trieka)
Dažāda veida bērnu slimības

Kā arī:

Hroniskā noguruma sindroms
Pazemināta imunitāte
Varikozās vēnas
Dažādas muskuļu sāpes
Saslimšanas saistītas ar venozās atteces traucējumiem mazā iegurnī un apakšējā dobā vēnā (hemoroīdi, neinfenciozs prostatīts un salpingoofarīts)
Meteorisms

Hroniskas Slimības

Osteopātija ir efektīva metode hronisko slimību gadījumā, jo slimības iemesls var atrasties tālu no slimā orgāna. Tā piemēram hronisko galvas sāpju iemesls var būt sena un aizmirsta astes kaula trauma, bet muguras sāpju iemesls var būt nieres nepareizs izvietojums.

Pieņemšanā pie osteopāta

Ārstēšanās uzsākšanai nav vajadzīgs oficiāls ģimenes ārsta norīkojums, pietiekami ar mutisku vai rakstisku ieteikumu.

Vizīte var būt arī Jūsu personīgs lēmums. Ja pēc osteopātu domām osteopātiskā ārstēšana konkrētajā brīdī Jums nav nepieciešama vai šai nolūkā ir vajadzīga papildus izmeklēšana un konsultācija, jūs saņemsiet sīkas rekomendācijas.

Anamnēze (slimības vēsture)

Iizģērbties līdz apakšveļai

no 30 līdz 60 minūtēm

Apmeklējumu daudzums

Sertificētu osteopātu saraksts